Suna Durmaz
64 Takipçi | 0 Takip
27 11 2012

Bediüzzaman, Şeyh Râid Salah ve Kediler

Bediüzzaman, Şeyh Râid Salah ve Kediler |  görsel 1

        Mescid-i Aksa Muhâfızı olarak tanınan Şeyh Râid Salah namaz kılarken önüne bir kedi gelip oturuyor. Okunan Kurân ve tesbih ninni gibi gelmiş olmalı ki, kedicik Râid Salah'ın kucağında mışıl mışıl uyuya kalıyor. Bu hal bizim başımıza gelse, herhalde " Ne yaptın kedi? Uyuyacak başka yer bulamadın mı,gelip seccadem üzerinde uyuyorsun!" deyip kediyi kovardık. Kendini Mescid-i Aksa ve Kudüs'e adamış olan ve bu uğurda onlarca defa İsrail hapishanelerine giren mücâhid Râid Salah bizim gibi değil işte! O; kediye kızmak şöyle dursun, ona şefkat gözleriyle bakıyor ve derin derin Rabbini tefekkür ediyor.

Bir Arap arkadaşımın Facebook sayfasında rastladığım bu güzel ve mânidar fotoğraf, hayvanlarla ilgili olan şu âyetleri hatırlamama vesile oldu:

“Hem yerde hareket eden hiç bir canlı, kanatlarıyla uçan hiç bir kuş türü yoktur ki sizin gibi birer ümmet (toplum) teşkil etmesinler. Biz o kitapta hiçbir şeyi ihmal etmedik. Sonra hepsi Rab’lerinin huzuruna sevkedilip toplanacaklardır.” (En’âm sûresi, 38)

“Allah her canlıyı sudan yarattı. Kimi karnı üstünde sürünür, kimi iki ayağı üstünde yürür, kimi dört ayağı üstünde yürür. Allah dilediğini yaratır. Çünkü Allah her şeye kadirdir.” (Nur sûresi, 45)

 

“Allah davarları da yarattı. Bunlarda sizi soğuktan koruyan (deri, yün, kıl gibi) maddeler ve birçok faydalar vardır. Hem onların etlerini ve ürünlerini de yersiniz. Onları akşamleyin ağıllarına getirir, sabahleyin otlaklara götürürken bambaşka bir zevk alırsınız! Bunlar yüklerinizi taşırlar; öyle uzak diyarlara kadar götürürler ki, onlar olmaksızın, son derece zahmet ve meşakkat çekmeden varamazdınız oralara. Gerçekten, bunları size âmade kılan Rabbiniz pek şefkatlidir, rahmet ve ihsanı boldur.” (Nahl sûresi, 5-7)

 

                                         Bediüzzaman ve Kediler

 

Bediüzzaman'ın kardeşi Abdulmecid Ünlükul'un eşi olan ve Üstad'a hizmet etmiş Rabia Ünlükul, Bediüzzaman ve kedilerle ilgili bir hatırasını şu şekilde anlatıyor:

"Seyda'nın bir de kedisi vardı. Kendileri Nurşin Camiine gidince, kedi benim namaz seccademi kirletmişti. Ben de kendisine iki tokat vurdum. Bu dayaktan sonra kedi kayboldu. Akşamleyin eve gelmedi. "Bir gün sonra, her gün kahvaltıyı almaya gelen talebesi gelmedi. Ben, bizim beye; "Talebe gelmedi, Seyda'nın kahvaltısı gecikiyor, istersen bugün sen götür' dedim. Van'da öğretmenlik yapıyordu.'Kahvaltıyı verir, oradan da mektebe gidersin' dedim. Kahvaltıyı verdim ve alıp götürdü. Nurşin Camiine gittiğinde bizim kediyi orada görmüş. "Seyda gülerek: "Rabia bu kediye ne yaptı, dövdün mü yoksa? Bana şikâyete geldi. Kedinin de, Rabia'nın da suçları vardır. Fakat ben her ikisini de affettim' dedi. "Sonra kedi bize bir daha gelmedi, hep Seyda'nın yanında kaldı."

http://risaletalimhaber.com/haber/2047-beduzzamn-seyh-rid-salah-ve-kediler 

 

246
0
0
Yorum Yaz